Jakie jest zużycie energii jakie pochłania jazda na Trikke?

Od czasu rewolucyjnego wprowadzenia Trikke w 2002 roku, wszyscy użytkownicy są świadomi, że jeżdżenie na Trikke jest zabawą i bardzo zdrowym sposobem by przejechać z punktu A do punktu B. Wszyscy jeżdżący na Trikke mają własną historię jak tracili na wadze, jak cieszyli się wspaniałą zabawą lub jak czuli, że wchodzą w zdrowy styl życia. Jeżdżenie na Trikke odczuwa się jako trening. Po aktywnej jeździe możesz poczuć, że wszystkie główne partie mięśni w twoim ciele brały udział w twoim ruchu. Obecnie coraz więcej uwagi w codziennym życiu poświęca się własnej kondycji i  zdrowiu.
Odkąd ludzie coraz mniej się ruszają, więcej jeżdżą samochodami i coraz mniej czasu  spędzają na wolnym powietrzu, siedząc godzinami na kanapie przed telewizorem czy komputerem ( obecna sytuacja epidemiczna) , poważnym problemem społecznym stała się epidemia otyłości. Dlatego właśnie jest rosnąca potrzeba na znalezienie skutecznego sposobu poprawienia swojej kondycji połączonego z zabawą. Trikke okazał się tym nowym fitessowym sprzętem sportowym dla dzieci i dorosłych, nasz sport stał się wspaniałym uzupełnieniem dla tego rynku fitnessu, odchudzania i wszystkich sportowych potrzeb.

Badania i skutki

W kwietniu 2006 Trikke Europe przekazało do ECBT w Hadze zadanie zbadania jakie korzyści dla zdrowia daje jeżdżenie na Trikke. ECBT jest to skrót Specjalistyczne Centrum Technologii Ruchu na Uniwersytecie w Hadze. Razem z Uniwersytetem w Amsterdamie, ECBT rozpoczął w sierpniu 2006, badania nad  fizycznymi korzyściami jakie daje jazda na Trikke jako carvingowym pojeździe.

Oto są rezultaty opublikowane przez naukowców.

Badacze zadali sobie następujące pytania, na które poszukali odpowiedzi:

 1.   Jakich mięśni używa się, by wygenerować napęd Trikke i poruszać się do przodu?
 2.   Pytanie o jest zużycie energii kiedy jeździ się na Trikke?
 3.   Czy jazda na Trikke daje pozytywne skutki w porównaniu do innych “Fun” sportów?
 4.   Jak szybko można nauczyć się jeździć na Trikke?

1. Jakich mięśni  używa się, by wygenerować napęd Trikke i  poruszać się do przodu?

Dla tej części badania, zespół analizował ruch Trikke; łuki ruchu Trikke w stosunku do użycia mocy. Te (bio)mechaniczne badanie zostało wykonane przez analizę jazdy na Trikke odnośnie przemieszczania się w stosunku do środka obrotu, momentu pędu, mocy impulsu ruchu, szybkości jazdy i zachowania się kół podczas jazdy.

Zespół podczas badań odkrył, że w jeździe na Trikke, używa się następujących partii mięśni:

 • Górne mięśnie nóg
 • Pośladków
 • Całe ręce
 • Ramiona, barki I łopatki

W swoim sprawozdaniu zespół naukowy  podkreślił, że można trenować i wzmacniać swoje mięśnie podczas jazdy na Trikke, i że zaznaczone na rysunku obok na zielono stawy, nie są poddawane dużym naciskom bo nie ma żadnych obciążeń udarowych! 

2. Jakie jest zużycie energii kiedy jeździ się na Trikke?

Po pierwsze, zespół badawczy musiał poznać współczynnik wydajności jeźdźca na Trikke. Następnie, określił jaka została użyta energia. I na końcu porównał te liczby w stosunku do innych rodzajów napędu.

Idąc za tymi pytaniami należałoby poznać następujące odpowiedzi:

 • ile zewnętrznej energii potrzeba, by jeździć na Trikke
 • jak metaboliczna energia jest potrzeba, którą należy dostarczyć z zewnątrz do Trikke. Jeśli te obie wartości są znane, to można określić wydajność jadącego na  Trikke. Następnie można stwierdzić ile kalorii jest spalane podczas jazdy na Trikke.

Badania te były prowadzone na olbrzymim kieracie. To pas transmisyjny na dużych i szerokich walcach na wydziale Technologi Ruchu na Uniwersytecie w Amsterdamie. Stworzono idealne środowisko dla tego testu; wszystkie naturalne i zewnętrzne warunki jazdy mogą tu być idealnie symulowane. System koła pasowego z przeciwciężarem,  działa jak naturalny opór powietrza lub dodatkowy silny wiatr.

Poprzez przymocowywanie Trikke do przetworników mocy, opór jazdy można było dokładnie zmierzyć.

 

Testowi jeźdźcy, między 20 i 50 rokiem życia, robili próby składające się z 4 jazd. Każda jazda trwała 5 minut. Wszyscy jeździli z 4 różnymi prędkościami, gdzie prędkość była ustalona przez odpowiednie obciążenie poprzez system koła pasowego z ciężarem. Aby zmierzyć ilość użytej energii, wydychane powietrze przez jeźdźca było analizowane. Podczas czterech, 5 minutowych jazd, maszyna Tlenowa obliczyła  Wskaźnik Zmiany Oddechu (RER) i zużycie tlenu przez wszystkich jeźdźców. Brana była pod uwagę tylko średnia wartość dwóch końcowych minut każdej jazdy, od momentu kiedy ciało było najbardziej stabilne podczas jazdy. Aby przeliczyć te wartości na kilodżule należało tylko skorzystać z tabeli “Astrand ”.

Poniżej przedstawiamy rezultaty.

Prędkość[km/h]

Prędkość [m/s]Dżule/metr[j/m]    (sd)
102.8126,6 (13,3)
12,53.5124,3 (12,5)
154.2141,7 (20,6)
17,54.9156,0 (22,5)

 

 

Sprawność jazdy

Sprawność jeżdżenia na Trikke, jest według rezultatów tego badania pomiędzy 8.1% a 11.4% podczas mierzonych prędkości. W porównaniu z innymi sportami, sprawność jazdy na Trikke jest mniejsza niż jeżdżenie na rowerze czy biegu na nartach, sprawność tego urządzenie jest pomiędzy sprawnością jazdy na rolkach a pływaniem. Naukowcy zauważyli, że sprawność zwiększa się przy wyższych prędkościach.

Zużycie energii

Zużycie energii podczas jazdy na Trikke jest przedstawione na wykresie po prawej stronie. To są rezultaty testerów w kolejnych czterech, 5 minutowych próbach podczas 4 różnych prędkości.

Ten wykres pokazuje nam, że aby jeździć na Trikke z prędkością 15 km/h, średnie zapotrzebowanie jeźdźca na energię to 145 dżuli na każdy przejechany metr. Dla przejechania 1 kilometra potrzeba dostarczyć aż  145000 dżuli albo 145 kilodżuli.

Kiedy przeliczymy to na Kalorie widzimy te rezultaty poniżej w tabeli.

Trikke
km/hKJ/m metryKJKcal
101251 godz100001250300
151451 godz150002175520
17,51601 godz180002880700

1 kCal = 4,1876 kJ

Te wartości są uśrednione dla mężczyzny o wzroście 1,75 m i 75 kilo wagi.

Proszę zatem spojrzeć na poniższy wykres. TO JEST WSPANIAŁY REZULTAT TYCH BADAŃ!

Spalone kalorie przy szybkościach ponad 17.5 km/h są szacunkowe.

3. Jakie skutki daje jazda na Trikke w porównaniu do innych “fun” sportów?

Po zbadaniu jazdy na Trikke, porównano ją do innych sportów i aktywności. Z badań jasno wynika, że w czasie jazdy na Trikke z prędkością 15 km/h spala się 500 Kcal na jedną godzinę jazdy.

A tak to wygląda w porównaniu z innymi sportami i aktywnością fizyczną:

 • Jogging z prędkością 6-7 km/h, zużywa 350-400 Kcal na godzinę.
 • Klasyczny Aerobik spala około 450 Kcal na godzinę.
 • Spacer w normalnym tempie i gra w Golfa (bez wózka z kijami golfowymi) zużywa około 250 do 280 Kcal na godzinę.
 • Szybki spacer lub Nordic Walking można spalić 400 Kcal godzinę.

Podobne zużycie energii ma jazda na rowerze lub jazda na rowerze stacjonarnym.

 • Prace domowa mogą spalić od 100 do 200 Kcal na godzinę, w zależności od poziom aktywności.
 • Jazda na rolkach spala około 430 Kcal na godzinę.
 • Bieg narciarski spala około 560 Kcal na godzinę.

4. Jak szybko można nauczyć się jeździć na Trikke?

Ponieważ każdy użytkownik doświadczył, że można jeździć na Trikke natychmiast, ale wydaje mu się, że wymaga to trochę ciężkiej pracy. Więc jaki jest czas nauki by sprawnie jeździć?

Dla zbadania czasu nauki jazdy na Trikke, 10 testowych jeźdźców ( ośmiu początkujących) jeździło tą samą trasą przez 10 dni, po 15 minut. Warunki były dla wszystkich całkowicie takie same. Pomiary skupiono na postępie nauki w czasie jazdy po torze. Zespół badawczy dowiódł, że osoby początkujące mogą nazywać się “profesjonalistami” już po 2 godzinach jazdy! Wszystkie osoby uczestniczące w badaniu jeździły sprawnie natychmiast i bawiły się przy tym doskonale.

Dodać należy jeszcze, że czas nauki jazdy na Trikke jest o wiele krótszy niż nauka jazdy na rowerze, rolkach, łyżwach czy na deskorolce!

Wnioski

Według rezultatów badań nad korzyściami dla zdrowia i zużyciem energii podczas jazdy na Trikke możemy powiedzieć, że:

Podczas jazdy na Trikke używane są przede wszystkim następujące grupy mięśni:

 • Górne mięśnie nóg
 • Mięśnie pośladków
 • Mięśnie rąk
 • Mięśnie ramion, barków I łopatki
 1. –     Można więc trenować te partie mięśni i tym samym poprzez jazdę na Trikke harmonizować i rzeźbić swoje ciało.
 2. –     Przy jeździe na Trikke z prędkością 15 km/h,  każda osoba spala średnio 500 Kcal na godzinę. Jadąc z prędkością w okolicach 17,5 km/h średnio każdy spala do 700 kcal na godzinę. bardzo łatwo osiągnąć wynik 1000-1200 Kcal nieznacznie zwiększając prędkość.
 3. –     Jeżeli chodzi o zużycie energii jazda na Trikke jest porównywalna z jazdą na rolkach, joggingiem czy biegami narciarskimi. Natomiast bardzo wzrasta zużycie kalorii.
 4. –     Proces odchudzania przebiega bardzo szybko i nie jest męczący.
 5. –     Jest bardzo łatwo  nauczyć się sprawnie jeździć na Trikke; każdy może wprawić w ruch Trikke i jeździć. Aby bardzo dobrze opanować jazdę na Trikke wystarczy najwyżej 2 godziny ćwiczeń..

Ponadto grupa naukowców badających Trikke mocno wierzy w to, że Trikke może odegrać wielką rolę w walce z otyłością dorosłych i dzieci na całym świecie.

 

Więc teraz wiemy że :

 jazda na Trikke jest

 szybka w nauce,

 bezpieczna, łatwa dla twojej radości,

  wspaniała, by tracić na wadze

 i idealna dla doskonalenia całego ciała.

 

A testujący Trikke uznali, że jazda na Trikke jest bardzo uzależniająca!

Możemy teraz wysłać tę wiadomość dla wszystkich na świecie!

 

Sportowe Trikke dostępne są w naszym sklepie:

Niebieski                                                                                          Czarny  

                             

Zamówienia: sklep@trikke.pl  tel. 0048 694 468 182

Codzienna jazda skutkuje płaskim brzuchem, sportową i zdrową sylwetką. Zapraszamy!