Style jazdy – mięśnie a styl jazdy jeźdźca

Trikke to doskonały produkt do trenowania narciarstwa latem.

Najważniejszą cechą jaką ma Trikke przydatną w treningu narciarskim to : SENSOMOTORYKA !! Co to jest sensomotoryka? To coś co nie można trenować latem na niczym innym oprócz Trikke. To jest czucie tego co dzieje się pod nogami bez patrzenia pod siebie tylko przed siebie. Podczas jazdy na nartach i na Trikke potrzebna jest szybka reakcja na to co dzieje się pod kołami ( nartami ) poprzez ruchy, siłę nóg i balans ciała. Sensory ciała ( SENSO… ) jeźdźca odbierają to co dzieje się ze sprzętem i odpowiednio reagują ciałem ( ….MOTORYKA) poprzez balans, docisk odpowiedniej nogi w odpowiednim miejscu, przeniesienie ciężaru ciała, czy reakcja na niespodziewany poślizg, kamień czy pochylenie drogi.

Pozycja podczas jazdy na Trikke jest zbliżona do gigantowej, można zastosować technikę jazdy tylko z nóg dając im w pewnych momentach 100% pracy. I co najważniejsze to dzięki jeździe na Trikke trenujemy mięśnie trapezowe kręgosłupa ( 3 z prawej i 3 z lewej strony), odpowiedzialne za elastyczność i moc całego ciała. To ważna cecha z perspektywy uprawiania zawodowo narciarstwa. One utrzymują ciało narciarza w odpowiedniej pozycji w stosunku do nóg i gdy jest mocny kręgosłup to jest mocna i stabilna sylwetka całego ciała.

Kolejna wyjątkowa cecha jaką ma jazda na trikke to JEDNOCZESNY trening siły połączonej z elastycznością ciała. Te cechy są kluczowe podczas jazdy na nartach!! Narciarz musi być silny i jednocześnie bardzo elastyczny!! Tylko Trikke daje możliwość takiego treningu. Musimy trenować siłę by Trikke jechał i musimy być bardzo elastyczni by tą siłą kierować podczas pochylenia w skręcie by Trikke płynnie jechał do przodu. A gdy dodamy do tego sensomotorykę powstaje kompletny trening w lecie dla narciarzy.

Styl swobodnej jazdy z ramion

Początkujący jeźdźcy podczas jazdy używają głównie rąk by wygenerować ruch do przodu. Swobodna jazda z ramion pozwala również jechać używając nóg tak, aby ręce i ramiona w tym czasie odpoczywały. Ciekawe jest tutaj to, że mięsień trójgłowy ( triceps – znajdujący się z tyłu ramienia ) bardzo mocno pracuje. Prawdopodobnie dlatego, że utrzymujesz swoje ręce prosto angażując do pracy triceps, chroniąc jednocześnie łokieć przed zginaniem. Tak więc jazda na Trikke bez uginania rąk jest wspaniała do treningu górnych części rąk i ramion oraz do wzmocnienia mięśni ud.

Twarda jazda

W twardym stylu jazdy widzimy, że mięsień trójgłowy ręki znów pracuje najwięcej ale już razem z mięśniami ramienia i barków. Nadal używa się nóg, gdzie mięsień czworogłowy uda osiąga swoje maksimum. To również jest interesujące, że duży tylny trapezoidalny mięsień barku jest tutaj bardzo używany. Trapezoidalny mięsień jest długim, trapezoidalnie ukształtowanym mięśniem, który biegnie od górnego odcinka rdzenia kręgowego, mając początek w podstawie czaszki i jest połączony pośrodku dołu pleców. Zaczepy włókien mięśnia Trapezoidalnego przebiegają w trzech różnych kierunkach: w górę, w dół, i do środka ciała. Trenując tę właśnie grupę mięśni wzmacniasz swoje plecy.

Szybkość

Styl szybkościowy pozwala jechać płynnie jak tylko szybko możesz. Tutaj praca prawie wszystkich mięśni ma swój szczyt. Nie izolujesz określonej grupy mięśni ale używasz wszystkich wystarczająco mocno by nazwać ten styl jazdy jako trening wszystkich mięśni, trening całego ciała.

Przysadzisty

W stylu przysadzistym pracują właściwie tylko górne mięśnie nóg. Podczas jazdy w stylu przysadzistym jeździsz na Trikke kucając w dół. Powinieneś spróbować takiej jazdy, pamiętając by stopy były postawione z przodu platform Trikke, gdyż jest tu duża szansa przewrócenia się do tyłu.

Podjazd

Wielu jeźdźców na Trikke powie tobie, że jazda pod górę to duże wyzwanie fizyczne jak i psychologiczne. Patrząc na swoją sprawność i radość z jazdy na Trikke nie pozwól robić z siebie głupka. Mocno pracują wyższe mięśnie nóg ale inne mięśnie również mocno pracują i dlatego energia z całego ciała pozwoli łatwo pokonać każdy podjazd.

Kontakt do nas

TRIKKE Polska
ul. Rysia 6
87-800 Włocławek
Poland
Mob.: +48 694 468 182
Tel.: 54 236 62 64
e-mail: info@trikke.pl

Do pobrania

My w mediach