Najczęstsze przyczyny wypadków na stoku narciarskim to:

  • zła ocena warunków – przecenianie swoich możliwości, jazda zbyt szybka w stosunku do umiejętności,
  • nieznajomość zasad zachowania się na stoku,
  • złe przygotowanie kondycyjne narciarzy,
  • źle dobrany sprzęt – zła regulacja wiązań, brak gogli lub okularów,
  • trudne warunki terenowe – stromizna stoku, muldy, zalodzenie, gruba pokrywa świeżego śniegu, lodoszreń,
  • źle przygotowany stok – szczególnie w godzinach popołudniowych, przy dużym ruchu, występuje wyraźne pogorszenie warunków na stokach, dodatkowo oświetlenie bywa zbyt słabe.

 

Oczywiście bardzo często wypadek jest wynikiem nałożenia się na siebie wielu czynników. Znamienny jest też fakt, że wyciągi stosunkowo łatwe słyną z dużej liczby wypadków, a także z tego, że są one bardzo groźne. W ostatnich latach odnotowano wzrost liczby ciężkich wypadków, nawet śmiertelnych, nierzadko będących efektem zderzeń pomiędzy narciarzami. Zmienia się również profil urazów, coraz częściej stają się one urazami złożonymi, wielonarządowymi.

Co jeszcze?

Również niepokojący staje  się wzrost liczby kontuzji kolana będący wypadkową zmiany techniki jazdy, wzrostu  osiąganych prędkości oraz coraz powszechniejszego narciarstwa przy słabym przygotowaniu kondycyjnym narciarzy. Ofiary wypadków często mówią o pechu  i niekorzystnym splocie okoliczności. Sądzę jednak, że większości wypadków można by było uniknąć, gdyby uprawiający sporty zimowe z jednej strony mieli odpowiednią wiedzę, a z drugiej przygotowali się  odpowiednio do sezonu. Dlatego uważam, że konieczne jest odpowiednie edukowanie,  głównie poprzez jazdę z instruktorem, zarówno początkujących (w szczególności dzieci), jak i tych, którzy zmieniają narty i chcą się nauczyć bezpiecznego wykorzystywania nowych możliwości. Należy jednak podkreślić, że nauka z instruktorem powinna obejmować nie tylko same techniczne aspekty narciarstwa, lecz także zasady zachowania na stoku, można powiedzieć narciarski savoir-vivre.

Dbaj o przygotowanie do sezonu zimowego

Podobnie powinniśmy zadbać o naszą kondycję, starając się przygotować do sezonu na co najmniej kilka miesięcy przed jego rozpoczęciem, a najlepiej uprawiając sport przez cały rok ( sportowy Trikke).  Poza wiedzą wyniesioną z lekcji z instruktorem warto też posługiwać się zdrowym rozsądkiem i nie szarżować – warto pamiętać, że jesteśmy tu dla przyjemności!

A co zrobić by na pewno uniknąć wypadku narciarskiego?

Jest jeden, niezawodny i skuteczny w 100% sposób by uniknąć wypadków narciarskich. Jest to jazda na Skki Trikke. Masz pewność, że niezależnie od umiejętności, siły, techniki, warunków na stoku narciarskim zawsze i w każdym momencie będziesz kontrolował prędkość i kierunek jazdy